Przekształcenie garażu na budynek gospodarczy – jak tego dokonać? 26 Czerwiec 2018 | Gostal | Poradniki z kategorii „Pozwolenia i przepisy dotyczące garaży”

Garaż blaszany na budynek gospodarczy
Źródło: Pixabay

Budynek gospodarczy stanowi coraz częściej nieodłączny element każdej posesji. Obiekt ten jest niezwykle użyteczny zarówno jako magazyn służący do składowania przedmiotów i narzędzi, jak i miejsce pracy każdego majsterkowicza. Chociaż wiele osób łączy je z garażem, wydzielając w nim odrębną, przeznaczoną do tego przestrzeń, często okazuje się ona niewystarczająca i nieodzowna jest budowa budynku gospodarczego. Jakich formalności powinieneś dopełnić przed rozpoczęciem prac budowlanych?

Budowa budynku gospodarczego z prawnego punkt widzenia

Przed przystąpieniem do stawiania jakichkolwiek budynków lub obiektów na swojej działce, w pierwszej kolejności musisz dopełnić wszelkich związanych z tym formalności prawnych. Jest to działanie obowiązkowe i pozwoli Ci uniknąć w przyszłości problemów oraz wątpliwości związanych z użytkowaniem postawionych konstrukcji.

Jak wygląda kwestia budowydomków gospodarczych z prawnego punktu widzenia? W świetle znowelizowanego Prawa budowlanego, w przypadku wolno stojących budynków gospodarczych, w tym garaży, o powierzchni zabudowy do 35 m², wystarczy jedynie zgłoszenie faktu budowy danego obiektu do właściwego urzędu. Ustawodawca precyzje jednak, iż na każde 500 m² może pojawić się tylko dwa takiego budynki – na postawienie każdego kolejnego będzie wymagane zyskanie stosownego pozwolenia. Jeśli jednak nie zamierzasz wznosić więcej konstrukcji na swojej posesji, nie musisz się tym martwić. W stosunkowo łatwy sposób i szybko możesz postawić na swojej działcebudynek gospodarczy bez pozwolenia i konieczności załatwiania czasochłonnych formalności. Jak wygląda sytuacja w przypadku przekształcania garaży w domki gospodarcze?

Garaż a budynek gospodarczy

Pomimo częstego utożsamiania garażu z domkiem gospodarczym i używania tych pojęć w sposób zamienny, w świetle prawa stanowią one dwa, odrębne od siebie obiekty. Ich rozróżnienie ma istotne znaczenie, jeśli chodzi o konsekwencje prawne ich użytkowania. Budynek gospodarczy to miejsce, w którym dominującą i podstawową rolę odgrywa funkcja gospodarcza. Garaż zaś w pierwszej kolejności służy do przechowywania pojazdów. Nawet w przypadku, kiedy składowane są w nim inne narzędzia, nie zmienia to jego głównego przeznaczenia. Stąd też często spotykanym rozwiązaniem są garaże z pomieszczeniem gospodarczym, pozwalające ich właścicielom zaoszczędzić na kosztach budowy nowego obiektu oraz uniknąć formalności prawnych. Nie zawsze jednak jest to rozwiązanie wystarczające, a z biegiem czasu może pojawić się potrzeba przekształcenia garażu na większy budynek gospodarczy. Jak tego dokonać?

Zmiana sposobu użytkowania – wymagane formalności

Z punktu widzenia znowelizowanego prawa, przekształcenie garażu w domek gospodarczy jest jednoznaczne ze zmianą sposobu użytkowania obiektu i z tego powodu wymagane jest zgłoszenie tego faktu do właściwego urzędu. Co to oznacza i z jakimi konsekwencjami jest powiązane? Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby o swoich zamiarach budowlanych powiadomić odpowiedni organ – tj. starostę lub prezydenta miasta na prawach powiatu, jeszcze przed rozpoczęciem robót. Jest to o tyle ważne, że w przypadku, gdy zrobisz to za późno, a więc już w trakcie trwania prac, bądź zanim urząd zdąży je ocenić, może on uznać to za samowolę budowlaną. Ta zaś może skutkować nie tylko grzywną, ale nawet karą pozbawienia wolności. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i dopełnić wszystkich formalności prawnych – pozwoli Ci to zaoszczędzić wielu przykrych konsekwencji. Jak zgłosić faktbudowy budynku gospodarczego?

Budynek gospodarczy na zgłoszenie – procedury krok po kroku

Przystępując do prac nad przekształceniem garażu, w pierwszej kolejności powinieneś złożyć stosowne zaświadczenie, określające rodzaj i zakres wykonywanych prac oraz termin ich rozpoczęcia. Do tego wymagane jest dołączenie oświadczenia o prawie własności do działki oraz prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a także szkice przedstawiające jej zagospodarowanie. Procedura kończy się wraz z brakiem sprzeciwu urzędu – jeśli w ciągu 21 dni nie otrzymasz odmownej decyzji, możesz spokojnie rozpoczynać prace budowlane. Jak więc widać, postawieniebudynków gospodarczych na zgłoszenie jest stosunkowo łatwe oraz nie wymaga spełniania wielu skomplikowanych procedur.

Garaże z pomieszczeniem gospodarczymstanowią dogodną alternatywę dla odrębnych budynków o tym charakterze. Często jednak z upływem czasu okazują się niewystarczające i istnieje potrzeba zmiany sposobu ich użytkowania. Dzięki nowelizacji przepisów prawa nie musisz się jednak obawiać zawiłych i czasochłonnych procedur – umożliwia one postawienie budynku gospodarczego bez pozwolenia i zbędnych formalności.

Następny poradnik

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

tel. 660 385 917

Sprawdź naszą ofertę produktową lub wypełnij przez internet formularz kontaktowy

Skontaktujemy się z Tobą i wybierzemy najlepsze rozwiązanie.

Zadzwoń

Garaże blaszane

Szeroki wybór tanich garaży blaszanych o różnych wymiarach i kolorach to coś co wyróżnia naszą firmę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą.

Sprawdź

Garaże drewnopodobne

Garaże drewnopodobne to kolejna nasza propozycja. Blaszaki te są ocieplane a ich konstrukcja wykonana jest z profilu zamkniętego który jest stabilniejszy.

Sprawdź

Garaże akrylowe

Garaż akrylowy to blaszak, którego konstrukcja pokryta jest blachą akrylową. W naszej ofercie posiadamy różne kolory blach akrylowych, które można dowolnie łączyć.

Sprawdź

Wiaty i hale blaszane

Oferujemy sprzedaż hal metalowych, wiat i zadaszeń. Nasze produkty wykonujemy w ustalonym wcześniej terminie z gwarancją najwyższej jakości wykonania

Sprawdź

Schowki blaszane na śmietniki

Oferujemy Państwu sprzedaż schowków blaszanych na śmietniki, znajdziecie Państwo u nas szeroki wybór każdego rodzaju schowka na śmieci i nie tylko.

Sprawdź

Kojce i zagrody dla psów

Wykonujemy kojce dla psów zgodnie z życzeniem klienta - o zamówionej szerokości, wysokości i długości.

Sprawdź