Jak samemu wybudować garaż i wiatę 27 Kwiecień 2018 | Gostal | Poradniki z kategorii „Zrób to sam”

Wiata garażowa
Źródło: Pixabay

Wiele osób decyduje się na samodzielne postawienie blaszaka, biorąc na siebie nie tylko kwestie związane z formalnościami – takie jak jego zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia, ale i samą budowę. Jak sememu wybudować garaż oraz wiatę i z jakimi kosztami się to wiąże?

Budowa garażu blaszanego od podstaw

Zanim blaszak przybierze ostateczną formę i stanie na Twojej posesji, musisz wykonać ku temu szereg czynności. Pierwszym i podstawowym krokiem jest postawienie bryły garażu na bazie metalowej konstrukcji. Solidne śruby łączące metalowe konstrukcje sprawią, że Twój garaż będzie stabilny oraz odporny na działanie wszelkich czynników zewnętrznych. Kiedy już w wyznaczonym na działce miejscu postawisz konstrukcję, kolejnym krokiem jest przytwierdzenie do niej blachy za pomocą nitów. Na tym etapie kwestią zasadniczą jest, jaki rodzaj bramy garażowej wybierzesz. W zależności od tego, czy będzie ona dwuskrzydłowa czy chociażby uchylna, wymiary ościeżnicy górnej, ramion i skrzydeł będą zasadniczo się od siebie różniły. Po przytwierdzeniu blachy na Twojej posesji stanie gotowa, prowizoryczna konstrukcja. Jak więc widać, budowa garażu w najbardziej podstawowej wersji nie jest taka trudna. Jak jednak przekłada się to na koszty?

Koszty budowy garażu

Kwestia kosztów wybudowania garażu jest bardzo zróżnicowana i trudna do jednoznacznego oszacowania. To ile zapłacisz za jego wybudowanie na własną rękę zależy bowiem zarówno od materiału, z którego wykonasz swój garaż, jak i od jego planowanej wielkości. Przykładowo za standardowy garaż blaszany z dwuspadowym dachem, o wymiarach 6,00 na 3,00 m zapłacisz orientacyjnie koło 2500 zł. Jednak w przypadku blaszaka ocynkowanego z bramą uchylną, o wymiarach 7,00 x 5,00 m koszt budowy garażu wzrośnie już do 4 tysięcy złotych. Do tego dochodzi przygotowanie podłoża oraz ewentualne ocieplenie konstrukcji.

Samodzielna budowa wiaty garażowej

Alternatywą dla postawienia garażu blaszanego może być budowa wiaty garażowej. Chociaż jej funkcjonalność jest z oczywistych względów mniejsza, samodzielne wybudowanie wiaty jest łatwiejsze oraz pociąga za sobą mniejsze nakłady finansowe niż blaszak. Zanim jednak przystąpisz do budowy wiaty, pierwszym krokiem, o jakim powinieneś pamiętać jest odpowiednie przygotowanie nawierzchni, na której ją postawisz. Musi ona być odpowiednio utwardzona, a jej poziom powinien nieznacznie wznosić się ponad otaczający teren. Dzięki takiemu usytuowaniu wiaty zapobiegniesz gromadzeniu się wody w miejscu garażowania samochodu oraz ułatwisz spływ topniejącego śniegu.

Jeśli masz już przygotowane podłoże, możesz przystąpić do fundamentów. Mają one zwykle formę stóp betonowych wylewanych bezpośrednio w gruncie. Nad wykopami ustawia się ramki zbite z desek o wysokości do 15 cm oraz przygotowuje się słupy nośne. Dalsze kroki zależą od tego, z czego chcesz wykonać swoją wiatę – z drewna, czy może ze stali. Niezależnie od tego jednak, tak przy budowie wiaty garażowej, jak i budowie garażu blaszanego, powinieneś odpowiednio zabezpieczyć te obiekty przed rdzewieniem. Sposobem na to może być zakup gotowych konstrukcji. Ocynkowane garaże oraz wiaty, jakie znajdziesz w ofercie firmy Go-Stal, zapewnią Ci dłuższą wytrzymałość budynków oraz wygodę ich użytkowania.

Jak widać, koszty budowy garażu nie są takie małe, jak mogłoby się wydawać, a i samo postawienie garażu blaszanego wymaga stosunkowo dużo czasu pewnych umiejętności. Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie trudności oraz mieć pewność dobrej jakości konstrukcji – wybór gotowej oferty będzie dla Ciebie skuteczniejszym rozwiązaniem.

Następny poradnik

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

tel. 660 385 917

Sprawdź naszą ofertę produktową lub wypełnij przez internet formularz kontaktowy

Skontaktujemy się z Tobą i wybierzemy najlepsze rozwiązanie.

Zadzwoń

Garaże blaszane

Szeroki wybór tanich garaży blaszanych o różnych wymiarach i kolorach to coś co wyróżnia naszą firmę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą.

Sprawdź

Garaże drewnopodobne

Garaże drewnopodobne to kolejna nasza propozycja. Blaszaki te są ocieplane a ich konstrukcja wykonana jest z profilu zamkniętego który jest stabilniejszy.

Sprawdź

Garaże akrylowe

Garaż akrylowy to blaszak, którego konstrukcja pokryta jest blachą akrylową. W naszej ofercie posiadamy różne kolory blach akrylowych, które można dowolnie łączyć.

Sprawdź

Wiaty i hale blaszane

Oferujemy sprzedaż hal metalowych, wiat i zadaszeń. Nasze produkty wykonujemy w ustalonym wcześniej terminie z gwarancją najwyższej jakości wykonania

Sprawdź

Schowki blaszane na śmietniki

Oferujemy Państwu sprzedaż schowków blaszanych na śmietniki, znajdziecie Państwo u nas szeroki wybór każdego rodzaju schowka na śmieci i nie tylko.

Sprawdź

Kojce i zagrody dla psów

Wykonujemy kojce dla psów zgodnie z życzeniem klienta - o zamówionej szerokości, wysokości i długości.

Sprawdź